Gra o wszystko – recenzja filmu <i>Borg/McEnroe</i>

Gra o wszystko – recenzja filmu Borg/McEnroe

W pierwszej scenie filmu Borg wychyla się za barierki balkonu swojego pokoju hotelowego – opierając się o krawędzie, robi kilka pompek. Chociaż na jego twarzy maluje się skupienie i trudno dostrzec na niej gwałtowniejsze emocje, to jednak zwykłym ćwiczeniem fizycznym ryzykuje upadek: balansuje na granicy życia i śmierci, tak jak w czasie każdego meczu może tylko wygrać lub przegrać.

Borg/McEnroe film
Prawda wyjdzie na jaw – recenzja filmu <i>The Party</i>

Prawda wyjdzie na jaw – recenzja filmu The Party

Chociaż The Party powstał w tym roku i jego fabuła również rozgrywa się współcześnie, to na pierwszy rzut oka wygląda jak obrazek z innej epoki: czarno-białe zdjęcia, muzyka sącząca się z głośników gramofonu, akcja rozwijana przede wszystkim przez błyskotliwe dialogi... Film Sally Potter przywodzi na myśl świetnie zagrane i napisane kino dramatyczne, w którym bohaterowie zamknięci na niewielkiej przestrzeni i doprowadzeni do skrajności ujawniają swoje kłamstwa i lęki.
the party film 2017

7 filmów, które warto zobaczyć na festiwalu Tofifest

7 filmów, które warto zobaczyć na festiwalu Tofifest

Wielkimi krokami zbliża się XV edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu, podczas którego będzie można zobaczyć debiuty, premiery, klasyki filmowe oraz spotkać się z twórcami i – co ważne – po prostu porozmawiać o kinie. To kameralny festiwal, jednak nie brakuje mu ciekawych wydarzeń i bogatego programu filmowego. Oto propozycje filmów, na które warto zwrócić uwagę podczas tegorocznej edycji festiwalu.

festiwal tofifest

Terapia szokowa – recenzja książki Justyny Kopińskiej <i>Polska odwraca oczy</i>

Terapia szokowa – recenzja książki Justyny Kopińskiej Polska odwraca oczy

Reportaże Justyny Kopińskiej znajdowały się w mojej biblioteczce już od kilku miesięcy, ale dopiero teraz odważyłam się je przeczytać. Odważyłam się to słowo klucz, bo rzeczywiście obawiałam się sięgnąć po tę książkę, bo domyślałam się, że jej lektura przyniesie mi poczucie paraliżującej bezsilności wobec krzywd doznanych przez bohaterów wszystkich historii. Jednak oprócz tego dojmującego uczucia było coś jeszcze – poczucie pewnej wiary, że literatura może zmieniać rzeczywistość. I nie tylko ona – każdy sprzeciw wobec niesprawiedliwości ma szansę zostać usłyszany. Często jest to niewielka szansa, ale zawsze warto ją wykorzystać.


Obrazy przemówiły – recenzja filmu <i>Twój Vincent</i>

Obrazy przemówiły – recenzja filmu Twój Vincent

Kilka lat pracy, ponad stu malarzy, 65 000 obrazów – te dane jeszcze przed premierą Twojego Vincenta potwierdzały, że podjęto się niezwykle doniosłego i trudnego przedsięwzięcia przeniesienia twórczości i życiorysu Vincent van Gogha na animację filmową. Jednocześnie wśród krytyków i publiczności pojawiały się głosy zwątpienia, czy nie stworzono tylko kunsztownej formy bez dopracowanej fabuły i przesłania. Obawy te okazały się niesłuszne: Twój Vincent to dzieło sztuki nie tylko ze względu na technikę jego wykonania i ogrom włożonej w niego pracy – to także poruszająca historia opowiedziana słowem i obrazem.
twoj vincent film

Copyright © 2014 Wysoki Poziom Kultury , Blogger